Kunst, risiko og mot
ArtEx fagsamling på Nationaltheatret onsdag 25. november Møt blant andre Liv Gulbrandsen, Alan Lucien Øyen, Raül Refree, Emily Adomah og skuespillere fra NyeNational
Å skape og utøve kunst innebærer å stille seg åpen for det man ikke fullt ut kan kontrollere. Om det er i prestasjonsøyeblikket eller skapelsen.
Hva som er risikabelt, og hva som er modig, oppleves forskjellig avhengig av ståsteder og ulike faser i prosessene. Det som kjennes trygt for én, kan være krevende for en annen. Og det som krever mot i én fase av en kunstnerisk prosess, er ikke nødvendigvis det samme som det som krever mot i en annen. Vi påvirkes av rollene vi har, erfaringen og kulturen vi bærer med oss, og menneskene vi arbeider sammen med.
Gjennom ulike kunstneriske praksiser og personlige erfaringer undersøker vi hva som skal til for å våge, hva som holder oss tilbake, og hvordan vi kan skape rom for både risiko og sårbarhet. Forventningen er ikke å finne fasttømrede definisjoner på kunstnerisk mot, men å utforske hvordan det kommer til uttrykk hos ulike mennesker – og hva vi kan lære av hverandres måter å tåle ubehaget og mestre usikkerheten på - når målet er å skape kunst og kulturopplevelser som gjør en forskjell.
Sted: Amfi, på Nationaltheatret
Tidspunkt: 09.00 - 17.00
Konferansier: Liv Gulbrandsen